SportsMajors HSBB Postseason Awards

Baltimore City Takes Three
March 18, 2019
Panthers Stay Perfect
April 4, 2019
Show all

SportsMajors HSBB Postseason Awards

Here are SportsMajors.com Baltimore Area Boy’s High School Basketball awards. The awards are solely selected by SportsMajors staff and advisors. We’re using our own perspective on the following selections, no outside committees or media outlets.

Baltimore Area HSBB “Player of the Year”

James Bishop– Mount St Joseph College

Baltimore Area HSBB Defensive “Player of the Year”

Rajier Jones- St Frances Academy

Rajier Jones- St Frances Academy

Baltimore Area HSBB All Freshman Team

Antonio Hamlin- Mt St Joe

Christian Winborn- Gilman

Preston Howard- McDonogh School

Tyson Commander – John Carroll School 

Bryce Lindsay- Polytechnic Institute

Poly Guard Bryce Lindsay

Baltimore Area HSBB “Coach of the Year”

Herman “Tree” Harried- Lake Clifton High School

Lake Clifton Coach Tree Harried calling timeout in semifinal

MIAA “Player of the Year”

Cameron Spencer- Boys Latin School

MIAA “Coach of the Year”

Cliff Rees- Boys Latin School

First Team All-MIAA “A” Conference

  • Cameron Spencer- Boys Latin School
  • Ace Baldwin-St Frances Academy
  • James Bishop- Mt St Joe
  • Jamal West- St Frances Academy
  • Jalen Rucker- Gilman School
  • Drew Green- McDonogh
  • Logan Curtis Calvert Hall
  • Chase Parr– Glenelg Country
  • Mitch Fischer- Loyola
  • Aaron Celcis- Annapolis Area

Second Team All-MIAA “A” Conference

  • Jordan Toles- St Frances Academy
  • Rajeir Jones- St Frances Academy
  • Ausar Crawley- Mt St Joe
  • Dave Brown-McDonogh
  • Curtis Jacobs- McDonogh
  • Dylin Borden- Annapolis Area
  • Sam Grace- Boy’s Latin
  • Malik Missouri- Gilman

MIAA “B” Conference “Player of the Year”

Ziggy Reid- St Paul’s Boys School

MIAA “B” Conference “Coach of the Year”

Ben Thompson- Gerstell Academy

Photo Credit: Carroll County Times

All-MIAA “B” Conference

  • Anthony Carpenter- Gerstell Academy
  • Jeremiah Stanton- Gerstell Academy
  • Seigfried Reid- St. Paul’s
  • Troy Barthelme- St Paul’s
  • Jaden Derry- Friends
  • Chase Kirkwood-Friends
  • Caleb Johnson- Archbishop Curley
  • Travis Dobbin- Archbishop Curley
  • Patrick Devitt- St Mary’s
  • Mo Terry- Severn
  • AJ Brunch- Severn
  • Khiyon Washington- Indian Creek
  • Khalil Williams- Indian Creek

All-MIAA “C” Conference

  • Ry Hermann- Park
  • Ryan Adams- Park
  • Alex Farrer- Cristo Rey
  • Terry Curry- Cristo Rey
  • Harris Gartenhaus- Beth TFiloh
  • Gav Landau- Beth TFiloh
  • Augie Irving- Key
  • Elijah Jenkins- Key
  • Marshal Tanz- Key
  • Myles Johnson- Jemicy

Baltimore Catholic League “Player of the Year”

James Bishop- Mt St Joe College


Baltimore Catholic League “Coach of the Year”

Nick Miles- St Frances Academy

First Team All-BCL

  • Jame Bishop- Mt St Joe College
  • Ace Baldwin- St Frances Academy
  • Jamal West- St Frances Academy
  • RJ Blakney- St Maria Goretti
  • Abdou Tsimbila- St Maria Goretti
  • Mitchell Fischer- Loyola Blakefield
St Maria Goretti RJ Blakney

Second Team All-BCL

  • Rajier Jones- St Frances Academy
  • Jordan Toles- St Frances Academy
  • Ausar Crawley- Mt St Joe College
  • Amir Hall- Archbishop Spalding
  • Logan Curtis- Calvert Hall College
  • Tryllian Young- Loyola Blakefield
  • Przemek Golek- St Maria Goretti
  • Deon Perry- Mt Carmel
  • Tyson Commander- John Carroll
St Frances Academy’s Jordan Toles

Baltimore City “Player of the Year”

Marvin Price- Patterson High School

Baltimore City “Coach of the Year”

Harry Martin- Patterson High School

Patterson Head Coach Harry Martin

First Team All Baltimore City

  • Marvin Price- Patterson High School
  • Jalin Willis- Patterson High School
  • Gerard Mungo- Patterson High School
  • Marcus Hocker- Edmondson-Westside
  • Keith Bolden- Edmondson-Westside
  • Michael Gray- Lake Clifton
  • Armon Harried- Lake Clifton
  • Brandon Murray- Polytechnic
  • Justin Lewis- Polytechnic
  • Rahim Ali- Polytechnic
  • Darius Tilghman- City College
Polytechnic Justin Lewis

Second Team All Baltimore City

  • Randy Turner- Douglass High School
  • Emanuel Henriques- Ben Franklin High School
  • Tyrone Thomas- Patterson High School
  • Malik McCormick- Dunbar High School
  • Tyree Banks- New Era Academy
  • Edward Johnson- Forest Park High School
  • Dominick Carrington- City College
  • Rico Lang- Mervo High School
  • James Elliott- Digital Harbor
  • Kywon McCray- Green St Academy

Baltimore County “Player of the Year”

Andrew Mills- New Town High School

Baltimore County “Coach of the Year”

Derrick Wise- New Town High School

First Team All Baltimore County

  • Che Evans- Dulaney High School
  • Ryan Conway- Dulaney High School
  • Andrew Mills- New Town High School
  • Martaz Robinson- New Town High School
  • John Godinez- Parkville High School
  • Ben Murphy- Franklin High School
  • Tyray Cooper- Woodlawn High School
  • Mark Suchy- Hereford High School
Dulaney Lions Che Evans Jr

Second Team All Baltimore County

  • Cameron Byers- Dulaney High School
  • Isaiah Cornish- Dulaney High School
  • Jermaine Goodwyn- Milford Mill Academy
  • Chase McWhite- Randallstown High School
  • Evan Flaks- Pikesville High School
  • Raheem Irving- Pikesville High School
  • Taylor Silverman-Lansdowne High School
  • DJ Cloude- Perry Hall High School
  • Michael Johnson- Dundalk High School
  • Damien Coleman- Chesapeake High School

Howard County “Player of the Year”

Daeshawn Eaton- Oakland Mills High School 

Howard County “Coach of the Year”

Jared Albert- Atholton High School

First Team All Howard County

  • Josh Odunowo- Reservoir High School
  • Casey Parkins- Atholton High School
  • Trey Keys- Wilde Lake High School
  • Odell Dickerson- Mt Hebron High School
  • Daeshawn Eaton- Oakland Mills High School
  • Jaylen Wiggins- Hammond High School
  • Micah Henry- Hammond High School
  • Brandon Held- Marriotts Ridge High School
Josh Odunowo of Reservoir High School

Second Team All Howard County

  • Marc Marshall- Wilde Lake High School
  • Darrell Raymond Jr- Long Reach High School
  • Darrion Harris- Howard High School
  • Nick Marshall- River Hill High School
  • Ryan Marshall- River Hill High School
  • Marvin Cofield- Chapelgate High School
  • Johnny Piwowarski- Glenelg High School
  • Joey Sedlacko- Centennial High School

Anne Arundel County “Players of the Year”

Mahzi Thames- Meade High School

Anne Arundel County “Coach of the Year”

John Williams- Broadneck High School

First Team All Anne Arundel County

  • Mahzi Thames- Meade High School
  • Avion Robinson- Old Mill High School
  • Eric Sondberg- South River High School
  • AJ Burch- Severn High School
  • Byron Ireland- Annapolis High School
  • Mo Terry- Severn High School
  • Daevone Johnson- Old Mill High School
  • Khalil Williams- Indian Creek
  • Che Colbert- Broadneck High School

Second Team All Anne Arundel County

  • Jaylin Albury- Northeast High School
  • Tre Dunn- Meade High School
  • Mekhi Simmons- Glen Burnie High School
  • Elijah Jenkins- Key High School
  • Russell Tongue- Chesapeake High School
  • Khiyon Washington- Indian Creek
  • Patrick Devitt- St Mary’s School
  • Brandon LeBarron- Northeast High School
  • Logan Vican- Broadneck High School
  • Deon Hebron- Arundel High School
  • Brandon Cavey- Glen Bernie High School
  • Kennedy McKissic- Glen Bernie High School
  • Zion Green- Annapolis High School
  • Jamar Young- Broadneck High School

%d bloggers like this: